Booking.com

Jak wygląda ubezpieczenie przyczepy kempingowej?

100%x280

Każdy ma swój ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu. Jedni wsiadają do pociągu, by przemierzając ląd osiąść w hotelu przy piaszczystej plaży. Osoby, które wolą bardziej ekstremalne warunki podróży i zamieszkania poza domem taszczą za sobą przyczepy kempingowe. Nie ważne jednak od kierunku w jakim się wybieramy zawsze należy pamiętać: Ubezpieczenie przyczepy kempingowej OC jest obowiązkiem każdego jej właściciela.

Wbrew pozorom, spędzanie wakacji w przyczepie kempingowej wcale nie jest takie tanie. Owszem, mniej gotówki wydamy mieszkając w przyczepce gdzieś w lesie, lub nad jeziorem niż wybierając się na plaże na Karaibach. Jednak jako właściciel przyczepy kempingowej , musimy pamiętać  o kilku podstawowych rzeczach, za które należy zapłacić. Jednym z podstawowych obowiązków jest ubezpieczenie przyczepy kempingowej w zakresie OC, oraz dobrowolne ubezpieczenie w zakresie Autocasco, czy assistance.  

Czy każdy ma obowiązek ubezpieczenia OC przyczepy kempingowej?

Tak. Kady właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawrzeć ubezpieczenie w zakresie ochrony OC. Obowiązek ten obejmuje właściciel: pojazdów samochodowych, motorowerów, motocykli, ciągników rolniczych, przyczep, oraz pojazdów wolnobieżnych (z wyjątkiem pojazdów wolnobieżnych należących do rolnika i użytkowanych w związku z posiadaniem przez niego gospodarstwa rolnego). Wielu właścicieli przyczep jest zdania, że ubezpieczenie przyczepy kempingowej nie ma większego znaczenia, gdyż ta stoi na podwórku  i przez większość czasu nikt z niej nie korzysta. Błąd. Przyczepa kampingowa, podobne jak inne pojazdy mechaniczne musi być ubezpieczona w zakresie OC.


Booking.com

Kiedy należy zawrzeć ubezpieczanie?

Ubezpieczenie przyczepy kempingowej należy zawrzeć: najpóźniej w dniu pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium kraju, w dniu nabycia pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, jeżeli zbywca nie posiadał ubezpieczenia OC, przed wprowadzeniem do ruchu pojazdu wolnobieżnego, pojazdu historycznego, pojazdu mechanicznego niezarejestrowanego, najpóźniej w dniu wygaśnięcia dotychczasowej polisy, najpóźniej w dniu ustania odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej.

Przed zakupem polisy porównaj ceny

W obecnej chwili konkurencja na rynku ubezpieczeń jest dość spora. Należy mieć też na uwadze, że wysoka suma ubezpieczenia wcale nie musi oznaczać szerokiego zakresu ochrony. Owszem może, ale jak podkreślamy – nie musi. Najlepiej porównać ceny i zakres w kilku towarzystwach, w dobie wszechpanującego internetu nie powinno być z tym żadnego kłopotu. Zakłady ubezpieczeń w większości bazują obecnie na stronach i internetowych, proponując klientom kalkulatory i porównywarki. Będąc właścicielem  przyczepy na pewno doskonale  wiemy, ze ubezpieczenie przyczepy kempingowej w zakresie OC jest obowiązkowe, a suma i zakres ubezpieczenia wynika za zapisu  prawa, a nie z wewnętrznych regulaminów towarzystw ubezpieczeniowych.  Inaczej jest w przypadku AC i assistance – tu właśnie proponujemy porównać oferty. Należy również zdawać sobie sprawę, że koszt nie jest jedyną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę.

|