Popularnym kierunkiem wszystkich turystów jest Wenecja. Jej ulice okalane wodą oraz wycieczki gondolą sprawiają, że to miejsce jest wyjątkowe. Jednak jak się okazuje nie jest to jedyne takie miejsce na świecie. Tuż przy polskiej granicy z Niemcami znajduje się zjawiskowa kraina geograficzna Spreewald, która przez wielu nazywana jest niemiecką Wenecją. Dlaczego? Dowiesz się tego w tym artykule.
Spreewald jest krainą geograficzną Łużyc Dolnych, położoną tylko 60 km od granicy polsko-niemieckiej. Na jej obszarze rozpościera się rzeka Szprewa, która na skutek ostatniego zlodowacenia podzieliła się na wiele drobnych nurtów oraz strumieni. W 1991 Spreewald został uznany za rezerwat biosfery UNESCO, dzięki swojemu unikatowemu krajobrazowi rzeczno-dolinowym. Najpopularniejszą miejscowością w tym regionie jest Lübbenau, gdzie trafia większość turystów chętnych skorzystać z atrakcji niemieckiej Wenecji.
Spreewald – niemiecka Wenecja
Główną atrakcją Spreewaldu są wycieczki czółnami po kanałach Szprewy, które bywają czasem niesforne i zaskakujące. Kanały te bowiem dosyć często się przecinają oraz posiadają liczne zakręty. Natomiast czółna, zwane przez mieszkańców kahn są łodziami bardzo przypominającymi gondole, z tą różnicą, że na łódce kahn zmieści się nawet kilkanaście osób. Osoby, które chcą popływać nieco mniej zatłocznymi kanałami niż wokół Lübbenau powinny wybrać się do północnej części Spreewaldu. Można tam wypożyczyć kajak i samodzielnie wybrać się na wycieczkę po tym przepięknym regionie.
Pośród kanałów rozpościerają się bujne lasy, ale również pola uprawne, gdzie do niektórych dostanie się jest możliwe wyłącznie przy pomocy łodzi. Podobnie jest również w przypadki wsi, np. Lehde po której można się poruszać wyłącznie drogami wodnymi. Osoby, które wybierają się w to przepiękne miejsce muszą koniecznie wiedzieć, że specjałem tego regionu są ogórki. Możemy znaleźć tam przeróżne przetwory zrobione z tego warzywa, np. lody ogórkowe. Rarytasem jest również Gurkensalat, czyli sałatka z ogórka i śmietany.