Prezentujemy dalszy ciąg podróży do Chorwacji przez Słowację, Słowenię i Węgry.
SŁOWACJA
Opłaty
Oprócz pięknych górskich widoków, kraj ten cechują restrykcyjne przepisy i wysokie mandaty.
Winiety uprawniają do przejazdu po autostradach, drogach szybkiego ruchu i drogach I kategorii. Można je nabyć na wszystkich stacjach benzynowych na Słowacji.
Podobnie jak w Czechach, obowiązują tu opłaty za użytkowanie dróg. Ceny winiet wynoszą:
- 10,00 Euro, za 10 dni;
- 14,00 Euro za 1 miesiąc;
- 50,00 Euro za roczny przejazd.
Naklejkę również umieszczamy na przedniej szybie auta, a kupon trzymamy do kontroli. Należy pamiętać że brak winiety może kosztować nas bardzo wysoki mandat. Jedynie motocykle zwolnione są z opłat autostradach. W przypadku samochodów osobowych z przyczepami, których całkowita masa pojazdu przekracza 3,5 tony, obowiązuje dodatkowa winieta, którą nakleja się na samochód ciągnący przyczepę. Od 1 lipca 2015 roku na Słowacji planowane jest wprowadzenie winiet elektronicznych, które będzie można kupić na stacjach paliw lub przez Internet lub przez telefon komórkowy.
SŁOWENIA
Opłaty
Przejazdy za autostrady, oraz drogi ekspresowe są płatne, a ich koszt wynosi:
Dla klasy 2A: ( do 3,5t i do 1,3 m nad pierwszą osią)
15,00 Euro za 7 dni
30,00 Euro za 30 dni
110,00 Euro za rok
Dla klasy 2B: (do 3,5t i więcej niż 1,3 m powyżej pierwszej osi)
30,00 Euro za 7 dni
60,00 Euro za 30 dni
220,00 Euro za rok
Podobnie jak w innych państwach, winieta ważna jest jedynie, gdy jest prawidłowo umieszczona przed wjazdem na drogę objętą opłatą. Zachowanie rachunku od zakupionej winiety nie jest obowiązkowe, jednak zachowany rachunek, zwłaszcza przy zakupie winiet na krótszy okres (tygodniowe, miesięczne, półroczne), jest podstawą do otrzymania drugiej winiety (np. w przypadku rozbicia szyby, uszkodzenia pojazdu lub wypadku), jeśli na oderwanej nie będzie widoczna data ważności. Wymagane jest także ubezpieczenie.
Przepisy ruchu drogowego
W terenie niezabudowanym obligatoryjne jest używanie świateł mijania przez całą dobę. Światła przeciwmgielne muszą być włączone przy widoczności ograniczonej do 50 m. Podczas opuszczania pojazdu nocą powinniśmy to robić w kamizelce odblaskowej. Ważne jest, że w kamizelki muszą być zaopatrzeni także pasażerowie samochodu. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi grzywną w wysokości 40 Euro. Polskie prawo jazdy jest honorowane i uprawnia do prowadzenia pojazdów do 3,5 tony oraz przyczepy campingowej do 750 kg. Na autostradach możemy poruszać się maksymalnie z prędkością 130 km/h, na drogach szybkiego ruchu maksymalna prędkość to 100 km/h, a w przypadku innych dróg ograniczenie spada do 90 km/h.
WĘGRY
Opłaty
Węgierskie autostrady są płatne w formie winietki elektronicznej, a opłaty kształtują się następująco:
Dla samochodów do 3,5 ton i 7 osób
Koszt winietki 10-cio dniowej – 2975 forint
Koszt winietki miesięcznej – 4780 forint
Koszt winietki rocznej – 42 980 forint
Jeśli winietę przykleimy w miejscy słabo widocznym lub niewidocznym grozi nam za to mandat w wysokości od 11.500 forintów. Należy też przy zakupie winiet dokładnie określić rodzaj pojazdu jakim się poruszamy, ponieważ kupno winiety niedostosowanej do auta również skutkuje mandatami.
Przepisy ruchu drogowego
Na Węgrzech dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,00 promila, a złamanie tego zakazu, skutkuje natychmiastowym odebraniem prawa jazdy. Rozmowy przez telefon komórkowy w czasie jazdy dopuszczalne są jedynie przy wykorzystaniu zestawu głośnomówiącego.
Ograniczenie prędkości: na terenie zabudowanym wynosi – 50 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej. Motorowery, pojazdy 3-kołowe oraz pojazdy serwisu pomocy drogowej holujące inny pojazd – 40 km/h (zarówno w terenie zabudowanym jak poza nim). Na terenie niezabudowanym dopuszczalne prędkości to: w przypadku motocykli, samochodów osobowych, – pojazdów do 2,5 tony – 130 km/h, na autostradzie, 110 km/ h na drodze szybkiego ruchu, inne drogi – 90 km/h.