Podróż z małymi dziećmi to nie lada wyzwanie. Istnieją pewne fakty i mity na temat tego jak i gdzie dziecko powinno siedzieć. W tym artykule dowiesz się, co jest prawdą, a co trzeba by było zmienić.
„Lepiej jechać w dzień!” -„Oszalałeś?! W nocy dziecko śpi, więc wtedy jest lepiej!”
Tak naprawdę pora, w której się podróżuje zależy od własnych preferencji oraz wieku dziecka.
Jeśli rodzicom jest bez różnicy, o jakiej porze podróżują trzeba uwzględnić wiek dziecka.
Niemowlę lepiej wozić w nocy, ponieważ w dzień może ono marudzić, płakać, czuć się niekomfortowo i nudzić. W nocy powinno być ospałe lub po prostu spać.
Z kolei dzieci w wieku przedszkolnym lepiej wozić w dzień, gdyż dzieci w tym wieku potrafią już sobie znaleźć zajęcie związane z jakąś grą na telefonie/konsoli, oglądać komiksy itd. Podróż w dzień jest również bezpieczniejsza dla rodziców, gdyż są oni wypoczęci.
Czy dziecko można wyjąć z fotelika kiedy płacze?
Nigdy! Nie wolno wyjmować dziecka z fotelika podczas jazdy. Jeśli chcemy wziąć dziecko na ręce lub nakarmić należy zjechać na postój. Dobrym rozwiązaniem jest, gdy jeden z rodziców siedzi z tyłu obok dziecka, wtedy może je nakarmić bez odpinania pasów swoich i dziecka.
Jakie miejsce jest najodpowiedniejsze dla dziecka?
Jedni twierdzą, że za kierowcą, inni natomiast, że z przodu na miejscu pasażera.
Natomiast żadni nie mają racji. Jeśli samochód na środkowym siedzeniu z tyłu jest wyposażony w trzypunktowy pas bezpieczeństwa lub nowoczesne zapięcie isofix, to tam jest najbezpieczniej dla dziecka. Dobry miejscem może być przód jeśli dziecko jedzie tylko z kierowcą, bez drugiego rodzica, ale tylko gdy istnieje możliwość wyłączenia poduszki powietrznej i umieszczenia dziecka tyłem do kierunku jazdy.
Dziecko powinno jechać przodem czy tyłem do kierunku jazdy?
Malutkie dzieci, które ważą do około 13 kg zawsze warto wozić tyłem do kierunku jazdy. Jeśli rodzic chce dziecko przewieźć z przodu, tyłem do kierunku jazdy musi wyłączyć poduszkę powietrzną, o ile jest taka możliwość. Pasy mogą uszkodzić nierozwinięte jeszcze kości i mięśnie małego dziecka, dlatego jazda tyłem jest bezpieczniejsza.
Nowy fotelik czy używany?
Najbezpieczniej jest mieć nowy fotelik, używane foteliki mogą być powypadkowe i nie być w pełni sprawne. Wyjątkiem jest, gdy używany fotelik jest z pewnego, zaufanego źródła. Używane foteliki nie powinny mieć więcej niż 5 lat, a powypadkowe powinny od razu lądować w śmieciach.
Przedostatnia, ale równie przydatna rada, to aby jeden z rodziców usiadł obok dziecka z tyłu. Może wtedy karmić go, czytać mu bajki i bawić się z nim, oczywiście nie odpinając przy tym pasów bezpieczeństwa. Wtedy również dziecko czuje się bezpieczniej i może nie będzie grymasiło.
Ostatnia rada dot. polisy turystycznej. Jeśli taką wykupimy, to nie będziemy musieli się martwić ewentualnymi wizytami u lekarza itd.