Booking.com

Gdzie pojechać na grzybobranie?

100%x280

W Polsce największy wysyp grzybów przypada na koniec lata i początek jesieni. W tym okresie grzybiarze mogą liczyć się z tym, że z leśnych wędrówek z pewnością nie wrócą z pustymi koszami. Duży wpływ na obfitość zbiorów ma pogoda. Grzyby lubią ciepło i wilgotność. Każdy doświadczony grzybiarz przez lata praktyki ma swoje ulubione miejsca. W tym artykule dowiesz się, gdzie Polsce najlepiej zbierać grzyby.

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie cieszą się od stu lat dużą popularnością wśród grzybiarzy i miłośników owoców runa leśnego. Bory sosnowe są jedne z największych w Polsce.

Puszcza Notecka

Puszcza Notecka to dla wielu „pewniak” na zebranie kosza pełnego grzybów. Jest to jeden z najrzadziej zaludnionych regionów w Polsce. Miejsce to jest położone w dorzeczu Warty i Noteci i porośnięte jest praktycznie samymi borami sosnowymi. Grzyby rosną praktycznie na terenie całej puszczy. To oznacza, że każdy grzybiarz po brzegi ma szansę wypełnić swój kosz.

Bory Dolnośląskie

Bory Dolnośląskie są często nazywane „grzybowym spichlerzem Europy”. Jest to jeden z największych kompleksów leśnych na tym kontynencie. W Borach Dolnośląskich jest szansa na zdobycie pięknych okazów prawdziwków, borowików, kurek i podgrzybków. Dla tych, którzy lubią poczuć dreszczyk sportowej rywalizacji mogą wziąć udział w Europejskich Mistrzostwach w Zbieraniu Grzybów, które odbywają się w Węglińcu.

Puszcza Kozienicka

Puszcza Kozienicka wchodzi w skład pradawnej Puszczy Radomskiej. Miejsce to jest uważane za prawdziwą wylęgarnie grzybów. Dlaczego? Otóż w tym miejscu temperatura jest o 0,5 stopnia wyższa niż na sąsiednich obszarach. To w połączeniu z opadami sprawia, że okres wegetacyjny się wydłuża.

Puszcza Świętokrzyska

Cechą charakterystyczną tego miejsca jest bogactwo runa leśnego. W położonej puszczy na granicy województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego rosną jodły, modrzewie i wiele drzew liściastych. Dominujące jednak są tutaj sosny.

Puszcza Bukowa

Kompleks ten znajduje się w okolicach Szczecina. Miłośnicy cenią sobie to miejsce ze względu na bogactwo lasów bukowych. Samą puszczę przecinają liczne strumienie. W okolicach koryt, które są porośnięte mchem można natrafić na wiele grzybów.

Beskid Sądecki

Karpaty Zachodnie, a dokładniej Beskid Sądecki to prawdziwy skarb Małopolski. W tych pięknych lasach jest pewność, że spacerując po nich natrafimy na grzybiarzy.

Puszcza Knyszyńska

Na koniec Puszcza Knyszyńska. Jest uważana za prawdziwy raj dla wszystkich grzybiarzy w województwie podlaskim. Lasy te są co roku bogate w grzyby. Na potwierdzenie tego jest fakt, że co roku we wrześniu w tych okolicach odbywa się Święto Grzyba.

Zbieranie grzybów to bardzo fajny element na spędzanie czasu na łonie natury. Grzybiarze to prawdziwi poszukiwacze, którzy mają swoje sprawdzone miejsce. Może w tym roku Ty też dasz się namówić na leśny spacer w poszukiwaniu grzybów?

Źródło: www.poznajpolskę.onet.pl

|