Historia Alaski jest tak nietypowa tak samo jak jej przyroda. Skuta lodem kusi surowym pięknem. Wysokie góry, zorze polarne, lodowce oraz morza i rzeki bogate w łososie i halibuty to wystarczające powody do tego, aby wybrać się na wycieczkę w to właśnie miejsce. Alaska kusi swoim dzikim klimatem i odizolowaniem od świata. Sprawdź jak żyje się w kraju Eskimosów.
Jak Ameryka kupiła sobie stan?
Współczesna historia Alaski zaczęła się w 1741 roku, kiedy żeglujący Duńczyk (ale pod rosyjska flagą) Vitus Bering , wraz z rosyjskim kompanem Aleksiejem Czirkowem odkryli ten ląd. 80 lat później – po założeniu kolonii przez rosyjskich handlarzy futer – Rosjanie sprzedali Alaskę Amerykanom. Transakcja – wzbudzająca wiele wątpliwości i pełna krytyki opiewała na 7,2 miliona dolarów, dokonał jej ówczesny sekretarz stanu William Seward. Opinia jakoby Alaska miała być „Lodownią Sewarda” nie wynikała z wysokości zapłaty, a raczej z niewiedzy i strachu przed dalekim lądem skutym lodem. Oddzielona Kanadą od macierzystego kraju Alaska jest obecnie największym, ale jednocześnie najsłabiej zaludnionym stanem USA. Liczba mieszkańców wynosi 630 tysięcy.
Gorączka złota i zapierająca dech w piersiach przyroda
Historia często bywa przewrotna – wkrótce bowiem po zakupie Alaski, odkryto tam wielkie pokłady złota. Wybuchła tzw. „gorączka złota”. Surowiec ten spowodował, że dziki ląd zamienił się wkrótce w cywilizowane miejsce z szybko rozwijającą się gospodarką. Alaska leży po części w sferze polarnej. Przyjeżdżający tu turyści mogą nie tyko obcować z dziką przyrodą i spotkać się z kulturą ludów z północy, ale i zobaczyć zjawiska atmosferyczne, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Na jej terenach znajduje się kilkanaście Parków Narodowych na terenie których podziwiać można lodowce, fiordy, szczyty gór, czy ogromne pola lodowe. Tam też znajduje się najsilniej zlodowacone pasmo gór Kordylierów – Góry Św. Eliasza. Na Alasce znajdują się także Góry Aleuckie oraz archipelag wysp Aleutów, które są czynnymi wulkanami. Główną roślinnością Alaski jest tundra i tajga, bogata w różne gatunki mchów, traw, krzewów i karłowatych wierzb i lasów iglastych. Obecność niedźwiedzia grizzly i renifera zawsze wzbudza zachwyt wśród turystów.
Ludzie w krainie lodu
W podbiegunowej części Alaski żyją Eskimosi- najbardziej charakterystyczni mieszkańcy Alaski. Są to potomkowie indiańskich plemion znanych jako Inuici. Żyją w domach z drewna, a legendarne domy z lodu, budzące szacunek i podziw na całym świecie, służą do bazy w czasie wypraw łowieckich. Lud ten porozumiewa się za pomocą swojego języka, który jest o wiele skromniejszy w słownictwie niż współczesne języki. Ludzie ci zajmują się polowaniem na łososie i kraby. Przemysł drzewny i rybołówstwo stanowią podstawę gospodarki. Mimo, iż nadal wywozi się z tych rejonów ogromne ilości owoców morza to głównym źródłem dochodu stanu stało się wydobycie ropy naftowej.
Mięsożercy z Alaski
Ze względu na surowy klimat podstawą kuchni na Alasce jest mięso. Owoce morza, ryby, lecz także mięso z łosia, renifera, foki i morsa to elementy alaskańskiej diety. Przeciętny mieszkaniec zjada około 0,5 kg mięsa dziennie. Ze względu na klimat wybór warzyw i owoców nie jest najbogatszy. Najpopularniejsze są jagody, borówki i korzenie roślin.
Władze stanu płacą mieszkańcom za to, że tam żyją
Zamiast podatków (jak w innych państwach na świecie), mieszkańcy tego stanu są szczególnie uprzywilejowani. Nie dość, że nie musza ich płacić, to władze stanu płacą im rocznie około tysiąca dolarów. Wypłacane dywidendy są czymś w rodzaju „wyrównywania szans”, ponieważ ceny żywności i innych produktów są wyższe niż w innych stanach USA. Ciekawostką jest to, że mimo iż na Alasce wydobywa się ropę to ceny za benzynę są tam najwyższe w całych Stanach Zjednoczonych. Wysokie ceny i trudny klimat do życia nie jest przeszkodą by pomagać. Otóż rocznie od mieszkańców na konta organizacji charytatywnych wpływa około 2,5 miliona dolarów.
Alaska to idealne miejsca dla pasjonatów przyrody. Wszechobecny lód, surowa przyroda z pewnością pozwolą nam odpocząć od wszystkich problemów. Przygotowując się na podróż udaj się do swojego ubezpieczyciela. Sprawdź jak ubezpieczyć wyjazd do USA.