Booking.com

Czy termin urlopu można przesunąć?

100%x280

Owszem można. Ale tak naprawdę wszystko zależy od woli pracodawcy oraz od potrzeb zakładu pracy. W przedsiębiorstwach najczęściej sporządzane są plany urlopowe, które uwzględniają zarówno wnioski pracowników jak i bieżące potrzeby firmy.

Im szybciej planujesz tym bardziej ryzykujesz

Dla firmy tworzenie planów urlopowych z dużym wyprzedzeniem jest korzystne, gdyż można rozplanować obsadę na zastępstwa. Jednak od strony pracownika sprawa nie jest już tak jednoznaczna. Istniej bowiem ryzyko, że z różnych powodów będzie musiał z wolnego czasu zrezygnować. Nikt nie przewidzi bowiem choroby i różnych innych sytuacji życiowych.

 

Jak przesunąć termin urlopu?

Dobra motywacja przesunięcia terminu to połowa sukcesu. Ale nawet najlepsze chęci szefa mogą spalić na panewce kiedy brakuje rąk do pracy. Taka sytuacja najczęściej dotyczy hali produkcyjnych, przetwórni, hurtowni spożywczych itd.  Zgodnie z polskim prawem, szef musi udzielić nam urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jeśli nie zachodzą żadne przeszkody, urlop powinien być wykorzystywany na bieżąco, zgodnie z planem urlopów. Obowiązek tworzenia takiego planu jest nałożony na pracodawcę niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników.  Zrezygnować w ogóle z urlopu nie można, natomiast można wnioskować do pracodawcy o zgodę na przesunięcie terminu wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Co najważniejsze, wniosek o przesunięcie terminu urlopu trzeba umotywować ważnymi przyczynami.

 

Co się dzieje z niewykorzystanym urlopem?

W sytuacji, gdy urlop wypoczynkowy nie został wykorzystany w terminie ustalonym w powyższy sposób, należy go udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. Co ważne, co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Są jednak takie sytuacje, gdy pracodawca jest zobowiązany przesunąć pracownikowi termin urlopu na późniejszy. Nie ma to nic wspólnego z wnioskiem pracownika, gdyż taki wniosek w ogóle nie jest potrzebny. Mowa tutaj o przypadkach, gdy pracownik nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających jego nieobecność w pracy. Jakie to Rzyczyny?

– choroba,

– odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,

– powołanie na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do trzech miesięcy,

– urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlop ojcowski, urlop rodzicielski.

 

Co w przypadku, kiedy pracownik zachorował podczas urlopu?

Jeśli pracownik rozpoczął już urlop, a podczas niego ie rozchorował, lub został wezwany na ćwiczenia wojskowe bądź na przeszkolenie, to wypoczynek zostaje przerwany. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany udzielić niewykorzystanej części urlopu w terminie późniejszym. Żadne inne okoliczności, które wystąpią w trakcie urlopu wypoczynkowego, nie spowodują automatycznie jego przerwania. Nawet, jeśli w jakiś sposób zakłócą wypoczynek pracownika. Bywają przypadki, kiedy podczas wakacyjnych wyjazdów zachoruje nam dziecko.

|