Mimo, iż wakacje już dawno za nami są tacy, którzy zaczynają je dopiero planować. W ucieczce przed jesienną słotą często wybieramy przełom jesieni i zimy, aby wyjechać do tych krajów, gdzie słońce świeci niemal cały rok. W tym okresie najczęściej wybieramy Tajlandię, Wietnam, Filipiny, Kenię, Meksyk i Tanzanię. W ostatnich czasach bardzo popularne stały się wycieczki do Gambii i Senegalu. Tak daleka podróż wymaga jednak specjalnych przygotowań, w tym odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
Urazy i wypadki mogą zdarzyć się wszędzie
Wyjeżdżając w tak odległe kraje, należy zwrócić uwagę na to, że w egzotycznych miejscowościach częstym problemem dla Europejczyków są zatrucia pokarmowe. Nie chodzi tu o brak higieny, czy niezdrowa żywność jaka serwują nam lokalne restauracje – ale o ogólne osłabienie organizmu spowodowane zmianą klimatu. Bardziej doświadczeni podróżnicy wiedzą, że w krajach egzotycznych nie należy pić wody z niepewnych źródeł (tylko i wyłącznie butelkowa!), należy tez unikać lokalnych owoców, warzyw, ryb i mięsa. Koniecznie należy często przemywać ręce, warto też mieć przy sobie odpowiednie specyfiki na chory żołądek. Rany i skaleczenie również towarzyszą podróżnikom. Skaleczenie, otarcia, czy inne drobne urazy…sami możemy sobie z nimi poradzić. O wypadki jednak nie trudno – a złamana ręka, czy noga wymaga już wizyty u lekarza. Tu należy podkreślić, że pomoc medyczna w krajach Ameryki Środkowej, czy na kontynencie afrykańskim różni się od standardów na przykład europejskich. Inaczej jest też, kiedy doznamy urazu będąc w hotelu, inaczej- jeśli będziemy z dala od większych skupisk ludzkich (wyspy, góry, wioski itp.). O ile w miejscowościach typowo turystycznych nie ma problemu z organizacją właściwego transportu, o tyle na małych wysepkach, czy w osadach odległych od miast organizacja transportu w pozycji leżącej (jeśli wymaga tego sytuacja) i udzielenie fachowej pomocy medycznej może być utrudniona.
Ubezpieczenie turystyczne niezbędne
Ubezpieczenie turystyczne jest niezbędne przy każdej (nie tylko egzotycznej podróży). Urszula Szwarc, zastępca Dyrektora Handlowego w Europ Assistance Polska, podkreśla: „Warto podkreślić, że wraz z odległością od Polski, rosną również koszty ewentualnego transportu medycznego. Im dalsza destynacja turystyczna, tym drożej, a sam proces organizacji transportu może być czasochłonny i bardzo skomplikowany, wymagający zaangażowania kilku środków transportu. Przykładowo transport samolotem sanitarnym z Kenii kosztowałby ok. 30 000 EUR, z Azji Środkowej – 45 000 EUR, z Azji Południowej i Wschodniej, Ameryki Południowej – nawet do 100 000 EUR”.
Jadąc w daleką, egzotyczną podróż należy pamiętać, że suma i zakres ochrony ubezpieczeniowej powinny być jak największe. Polisa gwarantuje całodobową pomoc i wsparcie polskiego koordynatora, co zdejmuje obowiązek komunikowania się w trudnej sytuacji w obcym języku. Co więcej, w razie nieszczęśliwego wypadku czy nagłego zachorowania, gwarantuje organizację i pokrycie kosztów transportu powrotnego do kraju.
Bagaż również chroniony
Należy wziąść pod uwagę fakt, że ubezpieczenie turystyczne chroni nie tylko zdrowie ubezpieczonego, ale także jego bagaż. Gwarantuje też szereg przydatnych świadczeń w razie opóźnienia lotu, utraty dokumentów, czy wejścia w konflikt z prawem miejscowym, a także w razie wyrządzenia przez turystę szkody na osobach trzecich lub ich mieniu.
Zaszczep się na wypadek chorób tropikalnych
Przed wyjazdem należy koniecznie się zaszczepić. Co nam po dobrze dobranym i dopasowanym do podróży ubezpieczeniu, jeśli sami nie zadbamy o swoje zdrowie? Jeśli turyści nie zdecydujemy się na szczepienia, a zapadniemy na daną chorobę, to firma, która nas ubezpiecza ma prawo odmówić pomocy, traktując to jako to rażące niedbalstwo.
Źródło: www.prnews.pl