W dzisiejszych czasach ludzie co raz częściej decydują się na wycieczki na własną rękę, niemniej jednak biura podróży wciąż są na czasie, a zwłaszcza ich kuszące oferty „last minute”. Niestety, co raz trudniej znaleźć rzetelne biuro podróży, nie znaczy to jednak że takie nie istnieją. Oto kilka wskazówek jak zabukować wspaniałe wakacje i nie zostać „wyrolowanym”.
- Czy nasze biuro podróży działa legalnie
Mogłeś nie wiedzieć, ale istnieje kilka miejsc, gdzie możesz to sprawdzić.
- Rejestr organizatorów turystyki i pośredników turystycznych – jest on dostępny w każdym urzędzie marszałkowskim. Sprawdzisz tam nie tylko czy twoje biuro jest legalne, ale też czy nie było na nie żadnych skarg oraz czy właściciele nie są wśród przedsiębiorców wobec których wszczęto jakieś postępowanie administracyjne.
- Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych – tym razem możemy dowiedzieć się czegoś o naszym biurze podróży bez wychodzenia z domu, turystyka.gov.pl. Oto strona prowadzona przez Ministra Sportu i Turystyki. Wszystkie dane są uzyskiwane od marszałków województw, a każdy wpis do tej ewidencji jest gwarancją legalnej działalności biura. Dodatkowe informacje jakie możemy znaleźć na stronie, to data powstania biura podróży oraz wysokość sumy gwarancyjnej ubezpieczenia. Jednym z warunków ważności ubezpieczenia jest opłacenie składki, jeśli biuro tego nie dokona, nasze ubezpieczenia jest nieważne.
- Czy biuro ma długi
- Serwis Ochrony Konsumenta Krajowego Rejestru Długów – wystarczy wejść na konsument.krd.pl i kliknąć w zakładkę „Sprawdź biuro podróży”. Jeśli sprawdzany przez nas touroperator widnieje w rejestrze jako dłużnik, powinno nam to dać do myślenia, nawet jeśli kwota zadłużenia wydaje się być niewielka. Warto pamiętać również, że do rejestru najczęściej trafiają przede wszystkim polskie biura a zagraniczne już niekoniecznie. Nie daj się zwieść! Tygodniowy pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu z wyżywieniem to jak najpiękniejszy sen, jednak Karolina Gazda-Wojszwiłło – manager KRD, zapewnia, że za tak niską cenę, nie może kryć się tak atrakcja oferta.
- Czy biuro ma certyfikaty i zaświadczenia
Sytuacja podobna jak z fryzjerem czy dentystą, bardziej przemawia do nas taki, który ma ścianę pełną dyplomów i certyfikatów.
- Wydruk takiego certyfikatu to nic trudnego, dlatego też warto zwrócić uwagę na te, które są wydawane przez renomowane programy i instytucje. „Certyfikat Rzetelności” przyznawany jest przez Rzetelną Firmę i Izbę Turystyki RP. Jest on gwarancją nieskazitelnej opinii o własnych finansach i poświadczeniem o aktywnym istnieniu na rynku. Jeśli biuro podróży otrzyma takowy certyfikat bez wątpienia umieści go na swojej stronie internetowej, co jest bez problemu do sprawdzenia.
- Jakie są opinie innych
- Nie tylko ważne dokumenty, certyfikaty itp. są poświadczeniem rzetelności biura podróży. Czasami warto zaczerpnąć opinii rodziny, przyjaciół czy znajomych i wypytać którego touroperatora rekomendują. Żyjąc w XXI warto również przeszukać Internet, czy zapytać na forum o opinie na temat wybranego przez Was biura.
Teraz, gdy poznałeś wszelkie możliwości sprawdzania biura podróży, pozostaje nam jedynie życzyć Wam owocnych poszukiwań.
Bezpieczne podróżowanie – ubezpieczenie turystyczne