Booking.com

Mongolia – w krainie Czyngis-chana

100%x280

Pomimo zainteresowania wielkich korporacji ziemią bogatą w surowce, Mongolia jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, które od setek lat pozostaje takie samo. Sposób życia Mongołów, wzorce kulturowe oraz życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym przyczyniają się do tego, że kraj ten w żaden sposób nie przypomina państwa z XXI wieku. Jedynie Ułan Bator – stolica kraju, jest miejscem, do którego zawitała cywilizacja.

Mongolia_stepy

Życie na stepie

W związku z powyższym ziemia mongolska wzbudza wielkie zainteresowanie turystów chcących obejrzeć na własne oczy świat bez Coca-coli, hamburgerów, autostrad. Mongołowie to naród, który doskonale przystosował się na warunków tam panujących – zarówno przyroda, zwierzęta jak i ludzie – tworzą jedną całość. Mongołowie nie podążają za sprawami materialnymi. Duże ilości złota nie stanowią dla nich powodów do radości. Proste sprzęty, minimalna ilość artykułów potrzebnych do życia w zupełności im wystarcza. Chcesz poczuć się jak Mongołowie?



Booking.com

Mongolia_jurta

W grupie łatwiej żyć

Doskonałe przystosowanie do trudnych warunków na stepie, oraz brak indywidualizmów jest cechą charakterystyczną te narodowości.  Żyją oni w grupach, gdzie panuje poczucie powszechnej zbiorowości. Intymność nie ma dla nich większego znaczenia, a potrzeby życiowe bardzo niewielkie. „Mieszkanie” Mongoła czyli Jurta jest zazwyczaj „jednopokojowa”. Brak ścian, zakamarków, drzew, płotów itd. powoduje, że ludzie ci żyją w swoistej symbiozie. Zarówno jedzą , jak i śpią razem. Czynności fizjologiczne również  nie stanowią dla poczucia wstydu, czy zażenowania. W świecie gdzie nie ma drzew i budowli…. trudno  o jakąkolwiek intymność. Dla ludzi cywilizacji zetknięcie się z życiem Mongołów zapewne byłyby wielkim szokiem.

Szczęśliwi czasu nie liczą

Większość ludzi na ziemi żyje w kontekście czasu i nie wyobraża sobie  życia bez zegarka. Niemal każdy z nas rozpoczyna dzień  spoglądając właśnie  na godzinę. Dla Mongołów czas nie ma znaczenia. Wszystko toczy się swoim, naturalnym rytmem, nikt na nikogo nie czeka, nikt się z nikim nie umawia. Nikt też nie przewiduje ile trwać ma posiłek, czy podróż autobusem. Kilkugodzinne opóźnienie nie powoduje u nikogo cienia złości!

Mongolia

Religia

Pomimo ateizacji społeczeństwa w latach 70, Mongołowie wyznają buddyzm tybetański (lamaizm) z dodatkami szamanizmu. W niektórych regionach szaman jest najważniejszą osobą w hierarchii.

Do Mongolii najszybciej dostaniemy się samolotem z Moskwy. Miejscem w którym najlepiej i najtaniej przenocujemy będzie… namiot, który można rozbić dosłownie wszędzie oprócz oczywiście miast. Można również przenocować w Jurcie, lub skorzystać z luksusowych hoteli. Te jednak znajdują się w stolicy kraju. Stepy oferują jedynie skały, płoty, krzaki i kamienie. Kuchnia mongolska nie należy do wykwintnych. Główną potrawą jest baranina, ser, mleko i herbata. Owoców i warzyw Mongołowie nie jedzą z powodu braku upraw.  Tylko w większych miastach zakupimy europejski obiad, czy zrobimy podstawowe zakupy. Podróż do Mongolii można przebyć autobusem.  Korzystając z tego rodzaju transportu poznamy prawdziwe oblicze Mongolii. Można też wynająć samochód, lub przemierzyć kraj pociągiem.

Naród tak bardzo różniący się od innych wzbudza wielkie zainteresowanie „ludzi cywilizacji”. Niezmieniony od setek lat krajobraz, nieskażona cywilizacją przyroda, tradycyjne stroje i tryb życia sprawiają, że Mongolia  jest wielką atrakcją dla zwiedzających.

 

|