Booking.com

7 nowych cudów Polski

100%x280

Magazyn „National Geographic Traveller” zakończył właśnie plebiscyt na 7 nowych cudów Polski. Sprawdź jakie miejsca znalazły się w zestawieniu.

Redaktorzy National Geographic praktycznie przez cały rok podróżują po świecie, by odkrywać nowe nieznane miejsca. Nie ominęli również Polski, by poznać nowe atrakcje turystyczne. W tej edycji nominowane zostały 32 miejsca. Dla przypomnienia jest to już 6 edycja konkursu.

Tegoroczną edycję wygrało Planetarium EC1 w Łodzi. Uzyskało 18,8% głosów. W samym obiekcie „znajduje się 110 wygodnych foteli, kopuła o średnicy 18 metrów i ekran sferyczny połączony z systemem projekcyjnym o rozdzielczości 8K czyni z łódzkiego obiektu jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce”. Dla przypomnienia planetarium znajduje się w budynku po dawnej elektrowni z początku XX wieku.

Na drugim miejscu znalazło się Hydropolis we Wrocławiu (11,11 % głosów). Dzięki temu miejscu mamy okazje zejść w największe głębiny. Każdy odwiedzający może poznać historię inżynierii wodnej i posłuchać fascynujących opowieści o początkach wody w kosmosie.

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła w woj. Lubuskim zdobył 9,83% głosów i uplasował się na trzecim miejscu. Te gotycko-renesansowe kościółki urzekają swoją harmonią bryły i bogatymi wnętrzami. Cały szlak ma 23 km i najlepszym sposobem na zobaczenie wszystkiego jest zwiedzenie go podróżując na rowerach.

Kolejne miejsce to Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki (7,54%). Często pojawia się opinia, że obok tego budynku nie można przejść obojętnie. Została zaprojektowana przez Hiszpana Fernandesa Menisa i jest to połamana bryła gmachu, która łączy ze sobą różne style. Ci bardziej dociekliwi znajdą kilka odniesień pasujących do ceglanego gotyku Torunia. Całe Centrum składa się z dwóch sal koncertowych, sceny plenerowej i zaplecza konferencyjnego.

Mural Opowieść Śródecka w Poznaniu (7,79%) to efektowny mural wykonany w technice 3D, który opowiada historię dzielnicy Środka. Na muralu każdy turysta będzie mógł odnaleźć postacie rzeźnika, księcia, hejnalistę i kota.

Roztoczańskie Szumy w woj. Lubelskim (7,08%) to kolejny z 7 nowych cudów Polski. Są to mikrowodospady, które mimo iż są niewielkie to są bardzo hałaśliwe. Ich historia sięga trzeciorzędu. Właśnie wtedy przez zmiany tektoniczne powstały skalne uskoki.

Ścieżka geoturystyczna w Łęknicy w woj. Lubuskim (5,97%) zajęła ostatnie miejsce w plebiscycie. Jest to miejsce, gdzie znajdują się dawne wyrobiska kopalni m.in. węgla brunatnego, które wypełniła woda. To sprawiło, że zbiorniki zmieniły się w akweny mieniące się różnymi barwami. Szlak liczy 5 km, turyści przemierzając ten szlak rowerem będą mogli zobaczyć jak natura odzyskuje swój blask po zmienionym przez człowieka otoczeniu.

Nowe cuda Polski zostaną oficjalne ogłoszone podczas targów turystycznych Travel Show. Dodatkowo zwycięzca plebiscytu zostanie opisany w październikowym numerze National Geographic.

Źródło: National Geographic Magazine, www.nowyzabytek.pl

|